Slovník pojmov

 

Slovník pojmov z oblasti estetiky

Celulitída:   porucha podkožného väziva, kde dochádza k strate pružnosti a kvality kože a zvýšenému ukladaniu tuku   do podkožia. Vyskytuje sa predovšetkým v telesných partiách, ako sú boky, zadok alebo stehná.

Fibroblasty:   základná bunka väzivového tkaniva rozptýlená  v rôznych častiach tela. Produkuje do okolia medzibunkovú hmotu a kolagén

Kolagén:   druh bielkoviny, ktorá tvorí základnú stavebnú hmotu spojivového tkaniva.

Lipolýza:   proces prirodzeného odbúravania tuku uloženého v tukových bunkách.

Liposukcia:   chirurgický zákrok, pri ktorom sa odsatím odstráni nežiadúca podkožná tuková vrstva a tým dochádza k modelácii tela do žiadaných proporcií.

Lymfa (miazga):   nažltlá tekutina kolujúca v lymfatickom systéme. Vzniká v medzibunkovom priestore z tkanivového moku.

Lymfatický systém:   sieť miazgových ciev a uzlín, ktoré miazgou prenášajú tekutiny, tuky, bielkoviny a lymfocyty do krvi. Lymfatický systém z tkaniva odstraňuje mikroorganizmy a ďalší nežiadúci odpad.

Metabolismus:   látková a energetická výmena v živom organizme a bunkách.

Medzibunkový priestor:   definuje sa ako priestor medzi bunkami, vyplnený vodou.

Tuková bunka (adipocyt):   základná stavebná jednotka tukového tkaniva. Vo väzive sa vyskytuje buď jednotlivo, alebo v malých skupinách. Má schopnosť tuk vytvárať a hromadiť.

Masáž alebo masírovanie je súčasť mechanoterapie; sústava hmatov, ktorými sa mechanicky dráždia periférne nervy, cievy a svaly. Cieľom je zvýšenie funkčnej zdatnosti, odstránenie únavy alebo liečenie.

 

Zdroj:btl